A cikk célja ennek a két, gyakran hallott kifejezésnek az elkülönítése, valamint a segítségnyújtás azoknak, akik szenvednek ezen érzésektől.
A félelem egy alapérzelem és mint ilyen, a túlélésünket segíti. Azért alakult ki, hogy a szervezetünk megfelelően tudjon reagálni veszélyes helyzetekre, olyankor érezzük, amikor a biztonságérzetünk csökken. A normál mértékű félelem tehát nagyon is hasznos érzelem, melyre nap mint nap szükségünk lehet. Ha azonban a félelem túlzott méreteket ölt, a valós veszélyhez képest sokkal komolyabb reakciókat (pl. erős izzadást, gyorsuló szívverést, remegést, gyomorszorítást stb) válthat ki belőlünk, ez pedig zavaró lehet a mindennapi életben, hiszen ezeknek nincs helye az adott helyzetben és akadályoznak minket az események kezelésében. Fontos, hogy a félelemnek mindig van tárgya, tehát mindig tudjuk, hogy mi az, amitől félünk.
És itt el is érkeztünk a szorongáshoz, mert a szorongás és félelem közötti legnagyobb különbség éppen az, hogy a szorongásnak nincs tárgya, hanem egy szabadon lebegő, nehezen megfogható, kellemetlen stresszes érzés, mely hasonló testi reakciókkal jár, mint a félelem. És épp azért, mert nem köthető konkrét dolgokhoz, akár egész életünkben jelen lehet és folyamatosan mérgezheti örömeinket, kapcsolatainkat, gondolatainkat.
Nagy segítséget jelent, ha a szorongást képesek vagyunk félelemmé alakítani. Ehhez a következő lépéseket kövessük:
- Ha észrevesszük magunkon a szorongás/félelem jeleit, tegyük fel a kérdést, hogy mi az a konkrét dolog, ami ezt kiválthatta belőlünk?
- Ha megtaláltuk az okát, akkor kezdjünk el terveket kidolgozni a nehézség megoldására, amennyiben pedig ez az adott helyzetben nem kivitelezhető, akkor próbáljuk figyelmünket pozitívabb irányba terelni.
- Ha nem találtunk okot, akkor próbáljuk azt meghatározni, hogy mikor kezdődött a kellemetlen érzés, hol voltunk, mire gondoltunk, kivel beszéltünk, mit láttunk stb. Ez segíthet abban, hogy a szorongást kössük valamihez és így félelemmé alakítsuk. ha ez sikerült, akkor a korábban leírt lépés következik.
Fontos, hogy ha gyakran tapasztaljuk magunkon a szorongás, vagy a túlzott félelem jegyeit, akkor kérjük szakember segítségét, hiszen a háttérben olyan okok is meghúzódhatnak, amelyre egyedül nehezebben látunk rá, mint egy pszichológussal közösen.